برای دانلود مداحی های محرم 95 اینجا ، محرم 91 اینجا ، محرم 90 اینجا ، محرم 89 اینجا ، محرم 88 اینجا ، محرم 87 اینجا ، محرم 86 اینجا و محرم 85 اینجا کلیک کنید

از وصایاى امام موسی کاظم (علیه السلام) به هشام

اثر گناهان کوچک

یا هشام! إنّ المسیح‏(علیه السلام) قال للحواریین: إنّ صغار الذنوب و محقراتها من مکائد ابلیس، یحقّرها لکم و یصغّرها فی أعینکم فتجتمع و تکثر فتحیط بکم.(1)

ای هشام! حضرت عیسى‏(علیه السلام) به حواریین مى‏فرماید:

گناهان کوچک، گناهانى که ما آنها را کم مى ‏شماریم جزو فریبگری‌هاى ابلیس محسوب مى ‏شود این گناهان در چشم انسان خرد و ناچیز بشمار مى ‏آید در نتیجه او این گناهان کوچک را مرتکب مى ‏شود و تدریجاً زیاد مى ‏شوند و انسان را احاطه مى ‏کنند و همان بلایى بر سر او مى ‏آید که بر کسانى که در غرقاب و گرداب گناهان بزرگ افتاده‏اند، مى ‏آید. برخی از گناهان بزرگ نیز مانند غیبت چون تکرار شود در نظر انسان کوچک می‌گردد. در نتیجه توجه و مراقبت از تکرار نکردن گناهان بسیار لازم است.


انسان بر سر دو راهی

امام کاظم علیه السلام در بخش دیگری هشام را اینگونه نصیحت می‌کنند:

گاهى انسان سر دو راهى قرار مى ‏گیرد، یعنى دو کار در مقابل او واقع مى ‏شود و نمى ‏داند کدام یک، راه درست و صواب یا درست‌تر و بهتر است تا آن را انتخاب نماید. برای این وضعیت امام کاظم‏ (علیه‌السلام) یک معیاری گرانمایه در اختیار ما مى ‏گذارند و مى ‏فرمایند: انسان باید راهى را که مخالف هواى نفس و امیال شهوانى او است اختیار نموده و آن راه را دنبال گیرد، چون اکثرا درستى و صحت عمل در آن چیزى است که موافق هواى نفس نیست.(2)

پی‌نوشت‌ها:

1- تحف ‏العقول، ص 392.

2- تحف العقول صفحه ۳۹۸ .نویسنده : منصور زارع خورمیزی - ساعت ٧:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٤/٢٧   |    نظرات []   |    لینک ثابت